Według Związku Rzemiosła Polskiego zawodów rzemieślniczych w kraju mamy ponad sto. Zaledwie niewielki procent z nich jest rozpoznawalny na rynku. Popularni są fryzjerzy, mechanicy samochodowi, tapicerzy, piekarze i cukiernicy. Kim są repuser czy modelarz – odlewnik? Odpowiedź nie jest już taka prosta.
Niezależnie od fachu, wykonywanego przez rzemieślników łączy ich wiedza, tradycja i historia przekazywana przez pokolenia. W Łodzi wciąż można skorzystać z usług mistrzów wielu profesji – zamówić buty u szewca, skrzypce u lutnika, garnitur u krawca. Nadal można uszyć kołdrę puchową, wyczyścić pierze, oprawić książkę czy naprawić parasol.
Gdzie szukać fachowców, wykonujących te usługi, skoro większość zakładów jest ukryta w zakamarkach łódzkich ulic i podwórek? W znalezieniu najlepszych rzemieślników w mieście wesprze portal internetowy Mapa ginących zawodów. Na mapę naniesiono bazę lokalizacji zakładów rzemieślniczych, która będzie sukcesywnie aktualizowana.
Nasi bohaterowie wykonują ginące zawody. Sami siebie nazywają „dinozaurami” swojego fachu. Jedne profesje ewoluują i przetrwają zmiany, inne – zapomniane znikną na zawsze. Na portalu archiwizujemy również zdjęcia oraz rozmowy prowadzone przed kamerą z rzemieślnikami.
Zapraszamy Państwa do współtworzenia projektu. Jeżeli znacie i polecacie lokalny zakład oraz uważacie, że powinien znaleźć się na mapie ginących zawodów napiszcie do nas wiadomość z informacją o rzemieślniku i jego zawodzie na adres e-mail: rzemieslnicylodzi@gmail.com.